O katedrze
Katedra prowadzi działalność naukową i badawczą w dziedzinie akustyki i mechaniki stosowanej w zakresie: akustyki technicznej i architektonicznej, wibroakustyki i inżynierii dźwięku, modelowania zagrożeń wibroakustycznych w środowisku, diagnostyki wibroakustycznej oraz dynamiki maszyn (ze szczególnym uwzględnieniem wibroizolacji i maszyn wibracyjnych).
Prace badawcze w dziedzinie wibroakustyki związane są z modelowaniem, identyfikacją i analizą procesów wibroakustycznych zachodzących w przyrodzie i technice, zastosowaniem metod aktywnych (sterowania) w tłumieniu drgań i hałasu, a także we wzbudzaniu silnego pola akustycznego w celu oczyszczania urządzeń energetycznych z osadów pyłowych, badaniami własności materiałów wibroizolacyjnych i dźwiękochłonnych, projektowaniem rozwiązań minimalizujących hałas i wibracje maszyn i urządzeń oraz rozwojem metod i środków dla diagnostyki maszyn i urządzeń.
Intensywne prace prowadzone są w dziedzinie inżynierii dźwięku, szczególnie auralizacji i cyfrowego przetwarzania sygnałów przy zastosowaniu technologii procesorów sygnałowych, w tym metod modyfikacji zarejestrowanych materiałów dźwiękowych do pożądanych parametrów odsłuchowych, filtracji i predykcji zaburzeń występujących w procesach drganiowego monitoringu maszyn wirnikowych.
Rozwijane są metody badania akustyki pomieszczeń, ich adaptacji akustycznej oraz ocen jakości akustycznej wnętrz; wprowadzane są także nowe technologie sterowania dźwiękiem.
Przedmiotem badań są też liczne zastosowania rozwiązań z dziedziny mechaniki do problemów analizy i syntezy układów mechanicznych rozpatrywanych w dyskretno-ciągłych formalizmach modelowych, w tym aplikowanych do zagadnień wibroizolacji czy na potrzeby wibrotechniki. Rozwój systemów informatycznych, zarówno sprzętowych, jak i programowych, spowodował, iż w naturalny sposób rozwijane są różne algorytmy komputerowe na potrzeby aplikacji technicznych, w tym gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych i numerycznego modelowania pola akustycznego oraz zaawansowanej analizy dynamicznej.
Podstawowe problemy badawcze dotyczą również zastosowania metody elementów skończonych (MES) i metody elementów brzegowych (MEB) w mechanice i akustyce. Jednocześnie prowadzone są prace nad zastosowaniem tych metod w analizie pola akustycznego w otoczeniu pracujących maszyn i urządzeń oraz badania nad zastosowaniem metod geometrycznych do modelowania pola akustycznego.
Katedra we wszystkich obszarach swojej działalności współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. W ramach tej współpracy organizowane są krótkoterminowe staże naukowe, których celem jest wymiana doświadczeń naukowych oraz wspólne badania i publikacje. Pracownicy Katedry biorą udział w pracach naukowych organizacji zagranicznych, jak również w komitetach redakcyjnych oraz w komitetach naukowych sympozjów i konferencji naukowych. Katedra jest organizatorem lub współorganizatorem wielu konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu wibroakustyki i diagnostyki (np. Otwarte Seminarium z Akustyki, Szkoła „Metody Aktywne Redukcji Drgań i Hałasu”, Wibrotech, Forum Acusticum, Euronoise, Internoise).