„Multisensoryczne UNESCO 5. Digitalizacja dziedzictwa kulturowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej”
W roku 2022 Fundacja Pełni Kultury przeprowadziła dalsze prace digitalizacyjne w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pracownicy KMiW AGH odpowiadali za akustyczną część prac.
Wyniki prac dostępne są na stronie projektu: https://digitalunesco.pl/badania-akustyczne/
Znajdują się tam zarejestrowane odpowiedzi impulsowe obiektów UNESCO dostępne do pobrania w wielu formatach, a także nagrania m. in. w formie ambisonicznej.
Projekt „Multisensoryczne UNESCO 5. Digitalizacja dziedzictwa kulturowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej” polegał na kompleksowym przetworzeniu zasobów materialnych na formę cyfrową:
- Skanowanie laserowe obiektów, tworzenie animacji zawierających audiodeskrypcje dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz napisy dla osób niesłyszących.
- Szczegółowe badania akustyczne za pomocą przestrzennych odpowiedzi impulsowych z wykorzystaniem techniki ambisonicznej.
- Teksty na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego Sanktuarium.
- Audiodeskrypcje wybranych obiektów.
- Wydarzenia edukacyjne.
- Konferencja podsumowująca projekt, na której poruszane były tematy dostępności dla osób o różnych potrzebach w projektach kultury cyfrowej.
- Zgromadzone materiały znajdują się na stronie projektu www.digitalunesco.pl w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Animacja efektów prac dostępna jest na kanale Youtube Fundacji Pełni Kultury: https://www.youtube.com/playlist?list=PL7yE5CIsffUNkFPoOJgRSaZA0XMosIssh
Koordynacja projektu – Anna Franik
Skaning laserowy i fotogrametria – 3Deling Kraków
Analiza akustyczna – dr hab. inż. Paweł Małecki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Audiodeskrypcja i język uniwersalny – Anna Franik, Regina Mynarska
Konsultacja dostępności – Adrian Wyka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt współfinansowany ze środków Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Partnerzy projektu:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
3Deling Kraków
Z Zurich Foundation