prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski

Jest absolwentem kierunku elektronika na ówczesnym Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki AGH. Kolejne stopnie naukowe uzyskał na obecnym Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Tytuł profesora n. techn. otrzymał w 2015 r.
Pracował w obszarze syntezy dźwięku, konstrukcji przetworników analogowo-cyfrowych, czasowo-częstotliwościowego przetwarzania sygnałów, percepcji dźwięku, inżynierii dźwięku – zaawansowanych metod miksowania śladów dźwiękowych oraz systemów przestrzennego odtwarzania dźwięku. Pracuje również w obszarze ochrony środowiska, w szczególności zanieczyszczeń powietrza. Odbył staże zagraniczne w Niemczech i Wlk. Brytanii, był profesorem wizytującym w Cranfield University w Wlk. Brytanii.
Opracował oryginalną metodę grupowej syntezy addytywnej dźwięków muzycznych. Z początkiem lat 90. XX w. samodzielnie zaprojektował i zbudował prototyp profesjonalnego interfejsu dźwiękowego do komputera PC z wykorzystaniem nowatorskiej wówczas technologii delta-sigma i zorganizował małą firmę produkującą te interfejsy w kolejnych wersjach. Był to wtedy jeden z pierwszych takich produktów na świecie. Po wyposażeniu interfejsu w oprogramowanie powstał system automatyzacji pracy radiostacji. Pod koniec ub. wieku system ten był używany w blisko 60% polskich radiostacji. W obszarze ochrony środowiska opracował model szacowania udziału poszczególnych źródeł zanieczyszczeń powietrza w łącznym zagrożeniu zdrowia. Jest popularyzatorem nauki i aktywistą w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.
Jest autorem sześciu monografii, z obszarów: przetwarzania sygnałów (1), inżynierii dźwięku (1), percepcji dźwięku (2) i ochrony środowiska (2, w tym jedna we współautorstwie z małżonką), wśród nich „Smog w Polsce – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie” –  która zyskała szeroki zasięg czytelniczy.
Jest współtwórcą (wraz z profesorami Wojciechem Batko z KMIW i Mariuszem Ziółko z Katedry Elektroniki) kierunku studiów Inżynieria Akustyczna. Przyczynił się do rozwoju kierunku, szczególnie bazy laboratoryjnej, pełniąc funkcję jego opiekuna i koordynatora w trzech programach z finansowaniem unijnym: Fabryka Inżynierów, ZPR AGH I i ZPR AGH II. Był inicjatorem i opiekunem umowy z Cranfield University, na mocy której do czasu wystąpienia Wlk. Brytanii z UE wielu studentów wydziału IMiR odbyło tam studia magisterskie (MSc), otrzymując podwójny dyplom – AGH i Cranfield. Wypromował pięciu doktorów nauk technicznych, obecnie jest promotorem sześciu kolejnych.
Jest członkiem Audio Engineering Society, w którym pełnił wiele funkcji, w tym przewodniczącego Polskiej Sekcji, obecnie jest członkiem zarządu PS AES i członkiem grupy eksperckiej AES Education Committee. Jest ekspertem Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) Komisji Europejskiej. Jest członkiem Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland i Rady ds. EkoMałopolski. W pierwszej kadencji odrodzonego samorządu w latach 1990-94 był radnym Miasta Krakowa. Hobby: pływanie, windsurfing, narciarstwo, literatura piękna, klasyczna muzyka rockowa.

Email kontaktowy:kleczkow@agh.edu.pl
WWW:http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~kleczkow/