Projekty

We współpracy z pracownikami naukowymi AGH, Wydział inżynierii Mechanicznej  i Robotyki, Katedra Mechaniki i Wibroakustyki zostało opracowywane innowacyjne rozwiązanie protezy ucha środkowego z rekonstrukcją łańcucha kosteczek słuchowych.

Proteza jest wynikiem realizacji projektu NCBiR PBS1 w terminie od 2013.03.01 do 2018.09.30 w interdyscyplinarny konsorcjum  Collegium Medicum UJ w Krakowie – Akademia Górniczo Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie. Tytuł projektu „UNISPRING – nowy system modelowanych mikroprotez kosteczek słuchowych odtwarzający łańcuch przewodzący ucha środkowego”.

Efektem współpracy jest produkty – proteza ucha środkowego o nazwie UNISPRING, które zostało podane zastrzeżeniom patentowym PL, EU, USA. Nowy produkt w dużej mierze jest oparty o „know-how” pracowników AGH w zakresie badań i projektowania.

W wyniku przeprowadzonych badań klinicznych, zaimplantowano i zakończono okres obserwacji u 13 pacjentów Kliniki i Katedry Otolaryngologii CM UJ w Krakowie. U wszystkich osób nastąpiła poprawa słyszenia. Badanie kliniczne FPFV przeprowadzono w terminie: 26.05.2015 – LPLV: 30.07.2018. Główne zalety nowego typu protezy to pojedynczy element: skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone klinicznie; prosta konstrukcja; opcja indywidualnego dopasowania pozwalająca a zastąpienie całkowicie lub częściowo uszkodzonego łańcucha kosteczek słuchowych;  prostota modelowania i wdrażania przestrzennego. W Polsce istnieje około 50 ośrodków (kliniki uniwersyteckie i oddziały szpitalne) przeprowadzających zabiegi w zakresie ucha – od kilkunastu do około 20 000 rocznie (np. Światowe Centrum Słuchu). Z pewnością nie każda operacja wymaga zastosowania protezy ucha środkowego z rekonstrukcją łańcucha kosteczek słuchowych – UNISRPING. Niemniej jednak, rzuca światło na potencjalny popyt i zakres wpływu społecznego.

Współpraca między Katedrą i Kliniką Otolaryngologii CM UJ w Krakowie a Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie jest wciąż rozwijana. Aktualnie trwają pracę nad komercjalizacją protezy UNISPRING.

3 minutowy film prezentujący wynalazek pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=mzoAJMcEYtU&ab_channel=InnowacyjnaMa%C5%82opolska

Kierownik projektu: dr hab. inż. Maciej Kłaczyński (kierownik AGH), dr n. med. Marcin Konior (kierownik CMUJ)

Kontakt: mklaczyn@agh.edu.pl