Hetman-PolNor
Projekty

Zdrowe społeczeństwo – w kierunku optymalnego zarządzania hałasem turbin wiatrowych (Hetman)

Projekt realizowany w ramach programu „Badania stosowane” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 / POLNOR 2019

Nr projektu: NOR/POLNOR/Hetman/0073/2019-00

Strona www projektu: https://hetman-wind.ios.edu.pl/

Gwałtowny wzrost liczby farm wiatrowych zlokalizowanych na całym świecie jest związany z niewielkim oddziaływaniem tego rodzaju produkcji energii na środowisko. Jedną z głównych wad jest hałas. Hałas emitowany przez turbiny wiatrowe nie przypomina powszechnego hałasu przemysłowego – ma inną charakterystykę czasowo-spektralną. W związku z tym ujednolicone procedury monitorowania i kontroli hałasu nie pasują do specyfiki turbin wiatrowych. W efekcie brak jest uregulowań prawnych, a ludzie mieszkający wokół elektrowni wiatrowych skarżą się na uciążliwy hałas. W Polsce – jak i w wielu innych krajach – te same wskaźniki hałasu i ich wartości graniczne są wykorzystywane do monitorowania zarówno hałasu przemysłowego, jak i hałasu turbin wiatrowych. W konsekwencji, niezadowolenie społeczne doprowadziło do zmiany polskiego prawa w zakresie możliwości lokalizacji nowych farm wiatrowych. Praktycznie zmiana ta zatrzymała rozwój tego rynku w Polsce.
Głównym celem tego projektu jest stworzenie podstaw, metod i narzędzi do rzetelnej oceny, kontroli i zarządzania hałasem wytwarzanym przez elektrownie wiatrowe, z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju.
Turbiny wiatrowe są specyficznym rodzajem źródła hałasu, który oddziałuje na duże obszary – w przeciwieństwie do „typowych” źródeł przemysłowych. Uzasadnione wydaje się więc nie tylko określenie istotnych cech charakterystycznych hałasu turbin wiatrowych, ale również zdefiniowanie procedur jego pomiaru, obliczania i oceny, z uwzględnieniem charakteru źródła. W literaturze można znaleźć różne charakterystyki tego rodzaju hałasu, w tym modulację amplitudową (AM), duży zasięg hałasu (efekt wysokości turbin) oraz trudne warunki monitorowania hałasu – przy dużych prędkościach wiatru, co jest generalnie (w sytuacji „normalnej”) jedną z przyczyn nieprowadzenia monitoringu hałasu. Ponieważ wpływ różnych charakterystyk hałasu turbin wiatrowych jest nadal przedmiotem dyskusji, istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań.

Wartość projektu: 4 799 511,25 PLN
Termin realizacji projektu: 01.04.2021 r. – 01.04.2024 r.

Konsorcjum:
• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Lider konsorcjum,
• SINTEF AS, by its institute SINTEF Digital (Norwegia)
• Akustix Sp. z o.o.
• Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
• Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
• Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy
• Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi
• Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Kierownik projektu: Kierownik projektu ze strony AGH: dr hab. inż. Tadeusz Wszołek, prof. AGH

Kontakt: twszolek@agh.edu.pl