Seminaria

Seminarium KMiW 26.06.2023

Szanowni Państwo,

w najbliższy poniedziałek serdecznie zapraszam na seminarium (D1, s.103, g. 11:00). na którym zostaną zaprezentowane wyniki prac realizowanych w przewodzie doktorskim.

  • Osoba prezentująca: Michał Kmiecik
  • Temat: Poprawa właściwości systemów nagłośnieniowych przez zastosowanie zaawansowanych algorytmów przetwarzania sygnałów.
  • Opis: Z procesem przetwarzania elektroakustycznego związane są zniekształcenia, ściślej mówiąc, do generowanego sygnału akustycznego  dodawane są niepożądane składowe będące rezultatami niedoskonałości i ograniczeń układu elektromechanicznego.Głośniki magnetoelektryczne cechuje szereg źródeł zniekształceń między innymi nieliniowość sprężystości zawieszenia, nieliniowość współczynnika siły.  Udział zniekształceń rośnie wraz ze wzrostem amplitudy wychyleń membrany ze względu na skończone wymiary układu mechanicznego głośnika. Zastosowanie cyfrowego przetwarzania sygnału pozwala na dostosowanie sygnału do przetwornika i jest szeroko stosowane. Dotychczas nie przyjęły się rozwiązania bazujące na obserwacji stanu pracy, a tylko na ograniczeniu amplitudy i filtracji amplitudowo-częstotliwościowej sygnału. Dotychczasowe próby stosowania dodatkowych czujników przyśpieszenia drgań lub mikrofonów nie znalazły zastosowania. Odpracowanie modelu matematycznego odwzorowującego zachowanie głośnika w domenie cyfrowej jest trudne i wymaga wielu parametrów koniecznych do wyznaczenia na drodze pomiarowej oraz zmieniających się w czasie np. w wyniku starzenia materiałów.
    Celem pracy jest opracowanie metody nie wymagającej stosowania dodatkowych czujników, a bazującej na pomiarze przebiegu prądu i napięcia w obwodzie cewki przetwornika. W ramach prezentacji przedstawię wyniki badań nad odkształceniami przebiegów prądu w obwodzie cewki głośnika i ich związek ze zniekształceniami przemieszczenia membrany oraz sygnału akustycznego. Zaprezentuję zakres prac obejmujący analizę sposobu zastosowania filtrów adaptacyjnych w celu redukcji zniekształceń, rozważenia zagadnień technicznych związanych z implementacją programową i elektroniczną tych rozwiązań oraz przedstawienie sposobu ich działania. W rezultacie oczekuje się redukcji zniekształceń sygnału akustycznego poprzez odpowiednie dopasowanie sygnału do przetwornika w sposób ciągły. Istotnym aspektem pracy jest unikanie konieczności stosowania dodatkowych czujników, co może znacząco uproszczać proces implementacji i pozwolić na powszechne zastosowanie.


Robert Barański